LISABON

Momentálne kypím radosťou, pretože opäť sadám k môjmu milovanému blogu a môžem sa s Vami podeliť o ďalší skvelý výlet, ktorý som nedávno uskutočnila so svojimi kamarátmi. Čo sa týka cestovania, vždy som viac fandila tým takým komplexným balíčkom, kde máte letenku, ubytko a všetko ostatné v cene a ušetríte tak kopu času a nervov. Avšak po mojej poslednej skúsenosti som to jednoznačne všetko prehodnotila a musím povedať, že keď si k tomu sadnete a preskúmate všetky možnosti, tak môžete precestovať celý svet za úplne iné peniaze než ponúkajú rôzne agentúry a cestovky. Poďme teda k tomu, kde ma tentokrát zavial vietor. 
Myslím, že sa všetci zhodneme, že študentský Erasmus je skvelá príležitosť pre mladých ľudí ako vycestovať a spoznať kultúru iných krajín. Sama som na Erasme nebola, no verím, že je to skvelá skúsenosť do života. Stavím sa, že každý z Vás má aspoň jedného kamaráta, ktorý bol na takomto výmennom pobyte. A čo je lepšie než využiť takúto super príležitosť a ísť týchto našich priateľov na chvíľku pozrieť? No schválne, koľkí z Vás to už takto urobili? Ja teda nie som žiadna výnimka a tiež som mala to šťastie a mohla som ísť pozrieť svoju najlepšiu kamarátku do, pre mňa, celkom exotického Portugalska. Predsa len, nikdy by ma nejak nenapadlo precestovať práve túto krajinu. O to viac som bola nadšená, že sa mi táto možnosť naskytla. Kika tento polrok študovala v Lisabone, takže to bola logicky naša prvá zastávka. Ďalším cieľom bolo presunúť sa na juh a precestovať časť známeho Algarve, teda južného pobrežia Portugalska. A tu sa dostanem späť k úvodu. To, že sme menili ubytovanie každý druhy deň a že sme odlietali z inej destinácie než kde sme prileteli ma donútilo hľadať, klikať a čakať na tie správne letenky, na slušné ubytovanie za fajn cenu a verejnú dopravu, ako sa kde, kedy a ako dostaneme. Ide to!! Chce to možno trošku viac trpezlivosti a času ale aspoň Vám ostanú peniažky, ktoré si potom užijete na danom mieste. 
Určite Vás ale aj zaujíma, čo sme v tom Portugalsku robili. Tak poďme teda na to.
LISABON
Ako som už v úvode spomenula, prvou destináciou, ktorú sme navštívili, bolo hlavné mesto Lisabon. Leteli sme z Bratislavy, cez londýnsky Stansted až do metropoly Portugalska a dokopy s krátkym prestupom nám to trvalo niečo málo cez šesť hodín. Keď to porovnám s tými 15timi hodinami do Ameriky, tak môžem snáď aj povedať, že mi to celkom rýchlo ušlo. Na letisku nás už čakala Kika (cestovali sme dvaja), nechali sme si u nej veci a šup do mesta. Po dlhej ceste to chcelo niekde nabrať energiu a keďže ja som celkom veľký fanúšik Hard Rock Cafe a snažím sa ho navštíviť všade kde prídem, bolo rýchlo rozhodnuté. Máte aj Vy nejakú srdcovku, ktorú vyhľadávate, keď cestujete?
Keď sa povie Lisabon, tak mi prídu na rozum určite krásne, historické električky. Keďže som mala jednu na mojom „Lisbon bucket list“ museli sme sa ísť previesť a bolo mi jedno, že nás vo vnútri bude sto a že sa tam nebude dať dýchať.
Ak už nejaký ten piatok sledujete môj blog, tak iste viete, že milujem!! výhľady. Rada si mesto pozriem z výšky a keď je tam ešte aj nejaká kaviareň, môžem tam byť aj hodiny. Lisabon ponúkal rozhľadní niekoľko a bolo naozaj zaujímavé sledovať lisabonskú architektúru a jeho prekrásne kachličky namiesto omietky. 
Túto skvelú stenu som objavila vďaka Anetke a jej stenovým závislostiam a hneď som si ju pripísala na môj „Lisbon bucket list“. Akurát, ako môžete vidieť, úplne som to nevychytala a zastihli sme tam blší trh. Takže Instagram som si neobohatila ale zato Vám môžem povedať, že toľko blbostí pokope som ešte v živote nevidela.
Na raňajky od Kiki do postele, odfotené na balkóne, by som si kľudne zvykla.
Druhý deň v Lisabone sme zasvätili opäť výhľadom, pamiatkam a dobrému jedlu. Ráno sme sa vydali do známej oblasti Belem, ktorú tvorí väčšina „hlavných“ pamiatok Lisabonu. Prechádzka po nábreží nám urobila len dobre, pretože tých minimálne 30°C bolo miestami riadne cítiť a keď sa k tomu ešte nachádzate medzi samými budovami, je to peklo. Keďže Portugalsko bolo kedysi námorná veľmoc, väčšina pamätníkov je navrhnutá v tvare lodí s moreplavcami a samozrejme každý druhý prístav sa volá Vasco da Gama. Jednou z vecí, ktoré ma prekvapili, bola všade prítomná akoby biela hmla v pozadí (asi z výparov z mora??), takže pri tvorbe článku nasledovalo prifarbovanie fotiek.  
Pasteis. Tradičná portugalská sladkosť, ktorú tvorí pečený puding v mištičke z lístkového cesta, ktorú si posypete cukrom a škoricou. 
Portugalci si neskrášľujú domy len kachličkami ale aj nádherným street artom. Samozrejme z každého druhého domu znie Despacito, k tomu 30°C a všetko to dokopy vytvára skvelú atmosféru.
Jedno nepodarené Matcha Latte. Ale ten pohár strašne moc moc chcem.
Keď prídete do Lisabonu zistíte, že je to tak trošku kombinácia Ria, San Francisca ale aj Chorvátska či Talianska a neviem ešte aké mestá a krajiny som na tomto mieste videla. Jeden z naj zážitkov bol určite náš výlet ku soche Krista, ktorá sa týči nad Lisabonom z opačnej strany rieky Tajo, ktorú s mestom spája most, veľmi podobný tomu z Californie. Takže som tu toho videla viac než som vôbec čakala. 
Niečo cez rok som pracovala vo francúzskej pekárni Paul v Prahe a je to moja srdcovka, takže ma vždy veľmi poteší, keď ju nájdem aj v iných mestách vo svete.
Opäť jedno „typické“ portugalské jedlo. Ale keď celý deň chodíte a nejete, tak taký dobrý hamburger Vám na večeru padne strašne fajn. Jeden z najlepších burgerov, aký som kedy mala.
Ako lepšie zakončiť skvelý večer než na streche hotela s drinkom v ruke? Lisabon je naozaj krásne mesto, avšak v mojom zozname ho zaradím medzi miesta, ktoré mi stačí vidieť raz v živote. Dúfam, že ste si čítanie tohto príspevku užili tak, ako ja jeho písanie. Čoskoro sa spolu vydáme na juh Portugalska. Teším sa. Pekný víkend, priatelia. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *