Kam za vegan stravou na Strednom Slovensku

#vegan #veganfood a tak ďalej a tak ďalej. Životný štýl alebo len trend?, ktorý rozdelil svet na dve polovice – veganov a ľudí, ktorí tento postoj k stravovaniu tolerujú a tých, ktorým pri slove vegan vstávajú od zlosti chlpy na rukách. Nuž veganstvo nabralo takých rozmerov, že ignorovať ho v tejto dobe je snáď nemožné.

Aj keď si myslím, že mnoho stravovacích smerov je v tejto dobe poriadne pritiahnutých za vlasy (napríklad fruktariánstvo, čiže konzumovanie výlučne iba ovocia, orechov a semienok), veganstvo mi príde úžasné. Myslím si, že je úplne v poriadku, ak sa niekto rozhodne vylúčiť zo svojej stravy živočíšne produkty či už z etických dôvodov alebo jednoducho preto, že mu takáto forma stravy vyhovuje. Sama som si veganstvo vyskúšala na jeden mesiac a vôbec som nemala pocit, že o niečo prichádzam. Aktuálne už skoro každé jedlo obsahujúce živočíšny produkt má svoju vegansku variantu a často krát sa jedná o veľmi chutnú a plnohodnotnú náhradu.

Kam za veganskou stravou na Strednom Slovensku?

Veganske podniky sa po celom svete tešia veľkej obľube a na Instagrame je to jeden vegansky hashtag za druhým, na Slovensku, mimo Bratislavy, sa prispôsobujeme trošku pomalšie. No aj napriek tomu sa mi podarilo nájsť dva skvelé veganske podniky na Strednom Slovensku!

BarVeg, Vegan Bistro Bojnice

Toto čarovné miesto sa nachádza na Hurbanovom námestí v Bojniciach, blízko krásneho Bojnického zámku. Nejedná sa o klasické bistro, pretože na tomto mieste prevláda jednoznačne španielska kuchyňa. Priestory bistra spočívajú v nádherne farebnej terase, kde snáď každý musí aspoň na chvíľu nadobudnúť pocit, že sa nachádza v slnečnom Španielsku. Jedlá sa vydávajú pri okienku, kde vás s úsmevom obslúžia vysmiati majitelia.

Z menu sme vyskúšali pre Španielsko typickú paellu a veganske burrito s nachos. Ja teda nie som moc „ryžová“, no vždy som chcela nejakú paellu vyskúšať a za mňa hodnotím 7/10, za maminu 10/10. Naopak burrito bolo pre mňa úplná topka! Úžasná kombinácia, chute, všetko! Do BarVeg-u sa isto chcem vrátiť minimálne na burrito bowl, falafel, nejaký je dezertík, no a samozrejme sangriu! Bistro funguje aj formou denného menu, kde sa dá vyskúšať mnoho zaujímavých veganských jedál.

Návšteve bistra BarVeg dávam 10/10 za to skvelé burrito a za atmosféru by som kľudne dala ďalších 10 bodov. Aj keď nie je jednoduché sa do bistra dostať kvôli otváracím hodinám (11:00 – 15:00) za tú návštevu to jednoznačne stojí! BarVeg je otvorený len počas letnej sezóny, od mája do septembra a aj keď sú toto dve veci, ktoré by mohli niekoho iritovať, no mne to nedá im stiahnuť ani jeden bod. To leto k tej španielskej atmosfére jednoducho patrí.

Plantáž Bistro, Martin

Vegansky podnik v centre Martina som mala na svojom zozname pekne dlho. Nachádza sa totiž len kúsok od môjho obľúbeného vietnamského bistra Nha be. Bistro je na priestor veľmi skromné, no za to veľmi útulné (v lete je rozšírené o terasku s bylinkami).

Rovnako ako v Bojniciach aj tu sa podáva denné menu počas obeda. Mne sa sem ešte nepodarilo prísť v tomto čase, no veľmi ma láka vyskúšať veganskú variantu „vepřo knedlo zelo“, tak snáď niekedy. Počas mojej, zatiaľ jedinej návštevy sme vyskúšali rizoto so sušenými paradajkami, vegan burger s hranolkami a vegan tatarkou a dva dezerty. Môj burger ma príjemne prekvapil, mäsová náhrada zo zmesi strukovín bola veľmi príjemnou zámenou za mäso. Sójová tatarka bola tiež moc fajn, jediné čo mi fakt nesadlo bola žemľa, ktorá mi pripomínala klasický nechutný pokrm z vlakových staníc – vyprážaný syr v žemli. Rizoto som ochutnala len jednou lyžičkou, pretože ako som už spomínala moc ryžová nie som, no mojej milej spoločníčke a trénerke v jednom veľmi chutilo takže #anetapproved! Čo však bolo top top top boli dezerty. Apple pie so slaným karamelom 8/10, no a náš favorit Bounty – kokosový s čokoládou 10/10!

Mám takú predstavu, že by som do Plantáže rada zavítala v zime, keď bude von mrznúť a ja si dám nejakú fajn horúcu veganskú čokoládu alebo niečo s perníkovým korením, tak možno sa mi to splní. Som zvedavá ako sa bude postupom času celé bistro rozvíjať, teším sa, že ho tu mám poruke a môžem skúšať zaujímavé jedlá z veganského gastro sveta. Zatiaľ dávam 7/10 ale verím, že sa to po pár návštevách rýchlo zmení.

Verím, že v mojom okolí budú aj naďalej vznikať ďalšie zaujímavé projekty, ktorú budú obohacovať gastronómiu na Slovensku. Obom bistrám držím palce a teším sa čím ma prekvapia nabudúce!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *