GOODBYE AMERICA

Prešli už tri týždne odkedy som sa vrátila z Ameriky a nie, a nie si nájsť čas, možno aj trošku chuť, sadnúť opäť za počítač a napísať Vám ten záver, ktorý som sľúbila. Poznáte to. Vrátite sa po dlhej dobe domov a chcete sa stretnúť s každým, všetci s Vami (snáď) a Vy neviete, čo skôr. Ale tie časy už pominuli, všetci ma videli a ja si momentálne užívam teplo v mojej milovanej Prahe. Je super, keď sa na viacerých miestach cítite ako doma. Praha bola láska na prvý pohľad. Vždy som milovala veľké mestá a ak som niekedy vyslovila slovo turistika, tak som myslela tú po kaviarňach, moderných uliciach a bulvároch, krásnych výhľadoch, námestiach alebo mestských parkoch. To boli vždy moje obľúbené dovolenky – túlanie sa po nových mestách a miestach. 

Potom prišla Amerika a s ňou 50 a viac odtieňov zelenej. Vždy som cítila rešpekt k naším Tatrám, ale keď som prvýkrát videla v diaľke sopku Mt. Rainier, ktorá robila mestu Seattle dokonalé pozadie, vtedy som ostala úplne bez slov a v hlave také to hlasné a obdivuhodné „waaaau“. Neskôr sa to len stupňovalo s Capilano parkom vo Vancouveri alebo s plážami La Puch a Rialto. Akosi sme si s tou prírodou padli do oka a zrazu celý pobyt v Amerike nebol o Seattle ale o ZOO, lesoch, mori a sopkách. Preto by som chcela zostaviť taký krátky rebríček toho, čo bolo podľa mňa naj a možno sa to niekedy hodí aj Vám, ak sa chystáte smerom Pacific Northwest. 

La Push beach

článok: TU
Verím, že väčšina z Vás videla Twilight. Takže si určite pamätáte tú scénku, kde sa Bella prechádza s Jacobom po pláži a on jej hovorí historky o vlkoch a upíroch. Išla som to tam teda omrknúť a nič. Žiadny upíri, žiadne vlky. No aj napriek tomu píšem túto pláž na must see list, pretože ten zvuk veľkých vĺn a vôňa mora. Dokonalé!! Tiež môžem povedať, že som si namočila nohy do Tichého oceánu.

Mt. Vernon: Tulipánový fetival
článok: TU
Tak toto bolo … aaach, nádherné. Milujem tulipány a tu som sa v nich mohla kúpať. V článku o tulipánovom festivale nájdete milión fotiek a ja prajem každému, aby raz mohol zažiť túto farebnú nádheru. Keď už nie v Amerike, tak aspoň do toho Holandska si urobte výlet. Pre mňa to bol určite jeden z naj zážitkov.

Mt. Rainier vulcano
článok: TU
Tak tento fešák sa mi prvý mesiac schovával za mraky a pekne ma tým vytáčal. Potom raz vykukol a ja som skoro padla na zadok. S nadmorskou výškou 4392m je to teda riadne veľký kopec. Na prvý pohľad nevyzerá moc nebezpečne, však? No predsa len je to sopka a tento fakt sám o sebe vzbudzuje rešpekt. Navštívili sme visitor center tesne pod ním a opäť jeden z TOP zážitkov!  

Seattle
článok: články o Seattle začínajú TU
Jediné veľké mesto, ktoré sme mali poblíž. Seattle sme navštívili niekoľkokrát a myslím, že by som sa v ňom už aj trošku vyznala. Teda určite by som trafila do môjho obľúbeného H&M, na Pike Place Market, do mojej obľúbenej čínskej reštaurácie alebo na Space Needle. Každý jeden deň v Seattle som si neskutočne užila a mesto by si zaslúžilo rovnakú pozornosť ako také San Francisco alebo hociktoré iné slávnejšie destinácie, aj keď viem, že domácim obyvateľom by sa to nepáčilo.

Vancouver B.C.
článok: články o Vancouver začínajú TU
Ak náhodou pôjdete týmto smerom, určite si vybavte víza do Canada a choďte sa pozrieť do Vancouveru. Toto mesto tak krásne spolu ladí a tá kombinácia tyrkysovej s ružovou. Keď si k tomu ešte predstavím tie japonské čerešne. Dokonalosť. Ak sem raz zavítate, jednoznačne odporúčam úžasné Aquárium a Capilano Park, ktorého návštevu radím k mojím najadrenalínovejším zážitkom v poslednej dobe. O všetkom nájdete viac informácií v článkoch, ktoré som písala počas pobytu v Amerike.

Mt. St. Helens vulcano
článok: TU
Vždy keď sa ma niekto spýtal, že čo bolo také naj, čo na mňa najviac zapôsobilo, odpoveď bola vždy rovnaká. Sopka Mt. St. Helens, ktorú u nás poznajú niektorí ako Svätú Helenu, bola pre mňa ten najväčší zážitok. Neviem či viete niečo o výbuchu, ktorý nastal cca pred 40 rokmi, ak nie, určite odporúčam vygoogliť si dokument, ktorý bol natočený k tejto udalosti. Opäť len napíšem, ak sa sem chystáte, určite neobíďte toto čarovné miesto, kde sa vám budú miešať pocity úžasu a rešpektu.

St. Patrick´s Day
článok: TU
Najlepšia akcia/event bol jednoznačne deň Svätého Patricka. Chcela by som ešte zažiť v USA 4. júl a thanksgiving, ale toto bol určite dobý začiatok. Zelenú mám rada a dobrú náladu tiež. Tento sviatok sa u nás neoslavuje, takže som si ho tam poriadne užila s dobrým jedlo, pivom!! a s ešte lepšou spoločnosťou. Máte aj vy nejaké skúsenosti s oslavami svätého Patricka?

Four Seasons hotel 

Najlepšie jedlo som mala možnosť vyskúšať jednoznačne v hoteloch Four Seasons vo Vancouvri a v Seattle. Bola to viac než len večera. Bola to hra s jedlom. Umenie zvané gastronómia.

Oyster shot
Najzvláštnejšie jedlo. ktoré som vyskúšala, ak sa to dá nazvať jedlom, boli určite oyster shots. Ak Vám to nie je známe, tak bol poldeci, kde na dne bola paradajkovo-chrenová omáčka a na nej „plávala“ ústrica vo vodke. No a keďže to bol shot, tak sa to aj tak konzumovalo. Šup do seba. Dali by ste si? 

Cely môj pobyt v Amerike bol o príjemných okamihoch s mojou rodinou a skvelých zážitkoch. Veľmi sa mi páči prívetivý prístup ľudí v obchodoch, v reštauráciach, kde sa Vás automaticky všetci pýtajú ako sa máte alebo aký ste mali deň. Áno, je to súčasť ich pozdravu, ale pôsobilo to veľmi milo a rada by som si to osvojila a zaradila do svojho života. Tiež sa mi veľmi páčili obchody s potravinami, kde bolo všetko pekne poukladané a čerstvé. Je mi jasné, že to tak nefunguje všade, ale robilo to veľmi dobrý dojem a bolo by skvelé, kedy sa niečo také zaviedlo aj u nás.
Výletu v Amerike určite dávam 1*, nespomínam si na jedinú negatívnu vec, ktorá by sa mi prihodila. Ozaaaaj!!! Mali sme zemetrasenie!! Vidíte skoro by som zabudla. Týždeň pred odchodom, v jedno ráno som sa zobudila a moja krstná mi hovorí, či som v noci cítila zemetrasenie. Ja som samozrejme tvrdo spala, klasika, takže nič z toho. Pokazený celý deň. Fakt ma naštvalo, že som si to nezažila. Druhú noc sme boli celkom dlho hore. Okolo jednej v noci som si išla ľahnúť, zhasnem svetlo, zavriem oči a zrazu sa mi začne posteľ mykať z jednej strany na druhú. Trvalo mi asi dve sekundy, kým mi došlo o čo ide. A tak som mala zážitok, môžem si povedať, že som zažila zemetrasenie a poviem Vám, ďalšie už nechcem. Bol to taký čudný pocit.
Na úplný záver by som chcela poďakovať mojim krstným a bratrancovi za to, že sa o mňa postarali a že som sa tam tie, takmer tri mesiace, cítila ako doma. 
Ďakujem Ďakujem Ďakujem
… a Vám všetkým, čo ste sem zavítali aspoň raz za celý môj pobyt, Ďakujem tiež!! Rada som s Vami zdieľala všetky moje zážitky a verím, že sa tu stretneme aj pri ďalších mojich cestách po svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *