FIT FOOD TIP: Tekvicová sezóna

Tadááá! S radosťou oznamujem, že na blogu pribudne nový typ článkov a okrem mojich obľúbených trip tipov, tu nájdeš teraz aj fit food tipy. Zároveň by som chcela dodať, že na týchto receptových článkoch budem spolupracovať s Anet, s ktorou sme sa snažili vymyslieť niečo nové, neokukané, no zároveň dostupné a zdravé. Anet je fitness trénerka, klik sem, a kým ona dohliadla na zloženie receptov (aj keď som sa jej do toho miešala), ja som sa postarala o aranžovanie a fotky (do čoho sa miešala zas ona mne, ale podstatne menej, haha). A tak sme spolu vytvorili prvú časť fit food tipov!

Čo sa týka gastronómie, tak pri slove jeseň si predstavím jednoznačne tekvicu. No a keďže tekvicových receptov nikdy nie je dosť, rozhodli sme sa aj my odštartovať fit food tipy práve tekvicou. Tak poďme na to!

Pampkinové penkejky

kalorické hodnoty na jednu porciu: 287kcal, B: 8g, S: 56g, T: 3,5g

Ingrediencie (dve porcie):

1/3 šálky stredozrnnej ryže uvarenej v 1 šálke kokosového mlieka (môžeme nahradiť 1+1/2 kelímku mliečnej ryže z obchodu bez žiadnej pridanej príchute)

1/3 uvarenej hokaido tekvice, popučenej/rozmixovanej na pyré

1+1/2 lyžice ryžovej múky (alebo, ktorá je po ruke)

1 vajce

1 lyžica medu

1 lyžička škorice

1/2 lyžičky prášku do pečiva

kokosový olej

Postup:

Uvaríme si ryžu v kokosovom mlieku. Ak máš pocit, že ryža nie je dostatočne mäkká, dolievaj po troške z mlieka, kým nedosiahneš krémovú konzistenciu. Ak máš tú z obchodu, tento krok preskoč. Rovnako si uvaríme aj 1/3 tekvice hokaido a rozmixujeme na pyré. Následne mliečnu ryžu s tekvicou zmiešame a pridáme všetky zvyšné ingrediencie. Na panvici necháme rozpustiť malé množstvo kokosového oleja, najlepšie len panvicu potrieť a tvoríme malé lievančeky.

Dobrá rada na záver: toto netradičné cesto je trošku redšie než by sa patrilo, takže maj s lievancami trpezlivosť. Ani nám sa prvý nevydaril.

Teplá jesenná pumpki bowl

kalorické hodnoty na jednu porciu: 220kcal, B: 2,5g, S: 52g, T: 1g

Ingrediencie (dve porcie):

1/3 uvarenej hokaido tekvice, popučenej/rozmixovanej na pyré

2 očistené a nakrájané jablká

1/2 banánu

1 lyžica medu (voliteľné)

1/2 lyžička škorice

1/2 šálky mlieka

Postup:

V hrnci uvaríme jablká v mlieku, kým nezmäknú. Pridáme ostatné ingrediencie, okrem medu a rozmixujeme spolu. Stačí aj popučiť, ak z toho nechceš mať hot smoothie bowl. Podľa chuti pridávame med a ešte chvíľku povaríme.

Dobrá rada na záver: S medom opatrne, pretože jablká s banánom sú samé o sebe sladké, takže každý podľa svojej chuti.

Pumpkilicious coffee drink

kalorické hodnoty na jednu porciu: 72kcal, B: 1,5g, S: 16,5g, T: 0,5g

Ingrediencie (dva drinky):

1 veľké espresso alias espresso lungo

1/4 uvarenej tekvice (pyré)

1/2 lyžice medu

1/4 lyžička škorice

1/2 šálky mlieka

štipka mletého zázvoru

Postup:

Hovorí ti niečo pumpkin spice latté zo Starbucks? Tak presne to ti z tohto receptu nevznikne, haha. S Anet sme sa snažili vymyslieť niečo podobné, avšak bez použitia rôznych presladených zmesí, množstva cukru a podobných zbytočností. A vec sa má tak, že sme v podstate rozmixovali v mixéri všetky ingrediencie a následne pridali do zmesi jedno veľké espresso a mixovali znovu. Ja som si ešte v druhom pohári zvlášť zohriala mlieko a napenila ho peničom na mlieko. Penu som zľahka vyliala na nápoj.

Dobrá rada na záver: volila by som dve varianty podávania. Do šálky: Pred naliatím do šálky by som drink ešte poriadne zohriala, nech to má ten správny jesenný efekt. Do šampáňo pohára: nezohrievať! Viem si to predstaviť ako super prípitok na babskom večierku. PS: S chlapmi opatrne!

Na všetky tri recepty sme použili len jednu celú tekvicu hokaido a skoro tie isté ingrediencie. Všetky jedlá sú super easy a super tasty. Dobrú chuť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *