(euro) Roadtrip 2020

Pred pár mesiacmi som rozhodne nemala ani len predstavu, že by som koncom leta mohla písať články o našom zorganizovanom roadtripe po Európe. Pred pár mesiacmi som považovala asi za najväčšie dobrodružstvo prekročiť Žilinský región a ísť na výlet do Banskobystrického.

Vzhľadom na aktuálne obmedzenia pri cestovaní do zahraničia, si myslím, že plánovať niečo výrazne dopredu je zbytočný risk. Lety sa stále vo veľkom rušia, krajiny pribúdajú a odbúdajú z „rizikového zoznamu“ a v podstate slovo istota v cestovnom ruchu aktuálne neexistuje. Preto je podľa mňa najlepšie momentálne riešiť buď všetko na poslednú chvíľu alebo ostať na Slovensku a výletovať po našej krajine.

Prečo roadtrip počas Korony?

 1. chceli sme cestovať do zahraničia. Výlety po Slovenku absolvujeme často aj cez víkendy a tak tá chuť vyraziť za hranice tam každý rok proste je. Hoci to tento rok rozhodne jednoduché nebolo, snažili sme sa nájsť si cestu, aby sme mohli vycestovať a zároveň boli safe.
 2. chceli sme sa vyhnúť leteckej doprave. Koncom apríla nám padol výlet do Ameriky (peniaze sa nám našťastie všetky vrátili) a celkove je tento druh dopravy aktuálne veľmi nestabilný. Neviete či vám nezrušia let, či vaša krajina, kam cestujete, nebude zrazu na červenom zozname, musíte mať na palube rúška a podobne.
 3. celé sa to zrealizovalo náhodou. Môj prvý plán bol ísť do Švajčiarska vlakom. A asi sme boli v správnom čase na správnom mieste, pretože sme zrazu boli štyria a plánovali sme roadtrip.

Trasa

Náš itinerár sa počas plánovania niekoľkokrát zmenil. Ubytovanie sme riešili na poslednú chvíľu nakoľko sme si neboli istí ani Koronou ani počasím. Kade sme teda cestovali?

 • 1.8. sme s Maťom sadli na nočný Regiojet do Prahy
 • 1.8. o 6 ráno sme dorazili do Prahy, odkiaľ sme už všetci štyria odchádzali smer Zinal, Švajčiarsko
 • 2.8. sme absolvovali celodenný výlet do Zermattu
 • 3.8. sme kvôli počasiu zmenili plán a namiesto cestovania po Švajčiarsku sme zamierili na juh do Monte Carla, Monaco
 • 4.8. – 5.8. sme strávili v Monacu pri mori
 • 6.8. ráno sme opustili Monaco a vrátili sa späť do Švajčiarska, po ceste sme sa zastavili na obed a krátku prechádzku v Miláne
 • 7.8. nás čakal Lauterbrunnen a známa vyhliadka Schilthorn
 • 8.8. posledný deň vo Švajčiarsku sme strávili v oblasti Appenzell a v poobedných hodinách sme vyrazili naspäť do Prahy

Dokopy sme absolvovali okolo 3000 km, na ktoré bol jeden týždeň veľmi málo. Hneď prvý deň sme prešli 1000 km z Prahy cez Česko, Nemecko, kúsok Rakúska až do údolia Zinal vo Švajčiarsku. Všade nám stačil občiansky preukaz aj keď pri prechode do Švajčiarska sme použili cestovný pas.

príroda vo Švajčiarsku

Korona?

Vo Švajčiarsku aj v Monacu boli podmienky úplne rovnaké ako u nás. Rúška sa nosili len v obchodoch a vo verejnej doprave. Inak všetko fungovalo úplne ako v bežnom svete bez Korony. Mali sme šťastie, že sa počas nášho roadtripu nijak nezmenil zoznam rizikových krajín a tak nám nehrozila žiadna karanténa. Hraničné prechody sme prešli bez problémov, jedinú kontrolu sme absolvovali na rakúsko – švajčiarskej hranici. Teplotu nám nemerali nikde.

Ceny

Sú vysoké. Švajčiarsko aj Monaco sa pohybuje na cca podobnej úrovni a tá je rozhodne niekde inde, než na čo sme zvyknutí u nás na Slovensku alebo v Čechách. Večera pre 4 osoby nás bežne vyšla 100€ a to sme určite nechodili po nejakých vychytených reštauráciach. Cena za ubytovanie na osobu/noc bola okolo 50€ v priemerných hoteloch/penziónoch. Pivo v Monacu 8€, káva podobne, miešané drinky sme si radšej ani nedávali.

Hovädzí steak s baby zemiakmi za 35€
Cheese fondue (podávané iba s chlebom) malo veľmi výraznú, horkastú chuť.

Prvý večer v Pointe de Zinal

Údolie Zinal sa nachádza na juhu Švajčiarska a bola to prvá zastávka nášho roadtripu, resp. prvé miesto, kde sme mali zabookovaný nocľah. Kým sme dorazili na miesto, navigácia nás viedla všetkými možnými nížinami po krajine, a tak náš prvý kontakt so Švajčiarskými Alpami prišiel až tu. Nádhera. Naše Vysoké Tatry sú veľkolepé, no tu, tu by sa asi stratili medzi všetkými tými štítmi.

Ubytovaní sme boli v chate Pointe de Zinal. Ubytovanie sme mali na 2 noci pre 4 osoby v 4-lôžkovej izbe (izba bola rozdelená na dve izby) a platili sme 400€ aj s raňajkami. Izba bola moderne zariadená a čistá. V chate sa nachádzala reštaurácia s medzinárodnou kuchyňou a práve tu sme sa prvýkrát stretli so „švajčiarskymi“ cenami. Kurací steak s grilovanou zeleninou – 20€, hovädzí steak s baby zemiakmi 35€. S týmto treba jednoducho na ceste do Švajčiarska rátať.

Pointe de Zinal bolo veľmi príjemné ubytovanie, určite odporúčam. Cena zodpovedala kvalite, reštaurácia podávala kvalitné jedlo, raňajky boli v pohode a spalo sa nám dobre. Výhľady a čerstvý vzduch zaručený. Po príchode sme dostali zľavové kupóny v hodnote 40 CHF (Švajčiarsky frank – 1CHF = 0,92€), čo nám padlo určite vhod.

Názor na roadtrip

Na roadtrip s touto vzdialenosťou treba určite viac času. Mne to prišlo veľmi vyčerpávajúce, nakoľko sme minimálne 1/3 času strávili v aute na cestách. Viem si predstaviť stráviť celý ten týždeň len na jednom mieste vo Švajčiarsku, aby som mala pocit, že som to miesto stihla ako tak spoznať. Čo sa týka Monaca, tam mi tie dva dni úplne stačili. V každom prípade bola táto dovolenka viac než som si mohla tento rok priať. A Švajčiarsko? Tam sa určite ešte vrátime.

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *