(euro) Roadtrip 2020: Zermatt, Switzerland

Vidieť Matterhorn bol môj veľký, no nikdy nevyslovený sen. Napriek tomu, že som sa vždy rozplývala nad fotkami z mestečka Zermatt a nádhernými výhľadmi na majestátny Matterhorn, nikdy som si nepovedala, že by som sa tam mohla ísť pozrieť aj osobne. Až kým sme nezačali plánovať náš roadtrip.

Matterhorn je známy skalnatý vrchol, ktorý leží na hranici Švajčiarska a Talianska v Pieninských Alpách. So svojou výškou 4478 m n. m. patrí medzi alpské štvrtisícovky a z tejto skupiny vrcholov bol v roku 1865 zdolaný ako posledný. Matterhorn je mnohými považovaný za najkrajšiu horu sveta a ja si dovolím súhlasiť. Zo Švajčiarskej strany je prístupný z mestečka Zermatt, kde začína aj najznámejšia/najčastejšia horolezecká trasa na vrchol s názvom „Hörnli“.

Zermatt, miesto, kde autá nenájdeš

Od turistického centra Zinal, kde sme boli ubytovaní sa Zermatt nachádzal cca dve hodiny autom. Aj keď sa môže zdať, že sú tieto dve miesta na mape celkom blízko seba, k obom vedie dlhá, niekedy celkom dosť „serpentínová“ cesta do údolia, po ktorej sa nedá ísť príliš rýchlo. Výhľady sú však neskutočné všade naokolo, takže pomalá jazda nebude iste nikoho nudiť.

Pred návštevou Zermattu je dôležité si uvedomiť, že mestečko nie je sprístupnené žiadnym vozidlám so spaľovacím motorom a to ani v prípade, že tam máte ubytovanie. Tento zákaz chráni ovzdušie nielen z hygienického hľadiska ale zabezpečuje aj jeho priezračnosť, predsa len väčšina turistov sem cestuje za výhľadmi na Matterhorn. Auto si treba nechať v obci Täsch, ktorá je posledným prístupným miestom pre autá pred Zermattom. Je však na tento účel prispôsobená a tak tu nie je problém zaparkovať, dokonca aj na samotnej vlakovej stanici. Vlakové spoje na trase Täsch – Zermatt premávajú každých 20 minút a spiatočný lístok kúpite na stanici za 16€.

Cestu malým vláčikom si budete vychutnávať len chvíľu, pretože v Zermatte budete už za 12 minút. Pred vlakovou stanicou sa nachádza malé námestie, na ktorom môžete spozorovať pár elektromobilov, ktoré sú ako jediné v meste povolené. Po pravej strane sa tiahne „hlavná ulica“, ktorá vás bude vábiť švajčiarskou architektúrou a drahými obchodmi s hodinkami a športovým oblečením. Nebudete kráčať príliš dlho a prídete na koniec ulice, kde sa pred vami bude týčiť samotný Matterhorn. Tento pohľad vás nenechá chladnými.

Trockener Steg

Zermatt vám ponúkne širokú škálu výhľadov na Matterhorn a to vďaka sieti lanoviek, ktoré tu majú svoju východiskovú pozíciu. My sme si zvolili stanicu Trockener Steg s nadmorskou výškou 2939 m n. m. a behom pár minút sa príroda okolo nás razantne zmenila. Akoby sme sa vyviezli z planéty Zem na Mesiac. Všetko naokolo bolo dychberúce až na Matterhorn, ktorý sa zahalil do oblakov.

Po niekoľkých hodinách sme sa vrátili späť „na Zem“ do Zermattu a zašli sme na obed na tradičné švajčiarske jedlo Rösti. Ide o nadrobno nakrájané zemiaky zapečené so syrom, ku ktorým vám pripravia napríklad hemendex. Matterhorn zostal zahalený až kým sme neodišli. Emócie však z celého výletu ostali až dodnes a to je na cestovaní to najkrajšie.

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *