Ako cestovať za tradičnou kuchyňou a kde hľadať inšpiráciu

Tento článok je určený pre tých, ktorí pri cestovaní milujú objavovať chute krajiny, do ktorej cestujú.

Nie sme všetci rovnakí. Niekto si rád zaplatí v hoteli all inclusive, aby nemusel premýšľať nad tým, kam sa pôjde najesť. Niekto vsadí na stravu, ktorú pozná a vyhľadáva reštaurácie s medzinárodnou kuchyňou. A niekto iný zas rád objavuje, skúša nové veci a experimentuje. Každý z nás vníma gastronómiu počas cestovania po svete po svojim.

Ja by som sa dnes rada zamerala na tú poslednú skupinu cestovateľov, ktorí milujú popri cestovaní objavovať krásy tradičnej domácej kuchyne. Gastronómia je aktuálne spätá s cestovaním ako nikdy pred tým a jedlo sa častokrát stáva atrakciou číslo 1. Vznikajú nové trendy, nové lákadlá na turistov a tie žiaľ niekedy úplne zatienia tradičnú kuchyňu krajiny. Ako teda nájsť to originálne miestne jedlo?

Za mňa existujú tieto dva najlepšie spôsoby:

  • pýtajte sa domácich

Ak trochu ovládate miestny jazyk alebo angličtinu, spýtajte sa domácich kam za dobrým jedlom. Vôbec sa nemusíte hanbiť. Mne osobne sa to vyplatilo už niekoľkokrát. V Miláne sme takto s Anet našli perfektnú tradičnú taliansku reštauráciu Miscusi, na ktorú nás odporučili v inom podniku. Na Bali sme s Maťom vďaka našej zvedavosti vyskúšali toho naozaj veľa a verte mi, balijská kuchyňa je niečo, čo chcete vyskúšať! Proste, kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie (a má veľa zážitkov).

Článok z Milána nájdete TU a článok z Bali zas TU

  • Použite Instagram a čítajte cestovateľské blogy

Tieto dva nástroje internetu sú plné informácií a tiež skvelých tipov kam na dobré jedlo. Napríklad, ja sa inšpirujem tu:

Čoje

Instagramový profil, ktorý vám ponúka denno denne tipy na dobré jedlo v Bratislave. Jedná sa samozrejme o medzinárodnú kuchyňu ale častokrát tu nájdem aj skvelé tipy na tradičné slovenské jedlá. S popismi, ktoré Čoje píše ku príspevkom, máte chuť sadnúť do auta a ísť s to hneď overiť. Keď pôjdem najbližšie do Bratislavy, inšpirovať sa budem rozhodne tu!

Taste of Prague

Túto dvojicu sledujem na Instagrame už asi 7 rokov a ak by sa ma niekto spýtal, čo považujem za dream job, odkázala by som ho na tento Instagramový profil. Zuzi s Janom prinášajú tipy na skvelé jedlo z celého sveta, no ich domovom je krásna Praha a tá má rozhodne čo ponúknuť. Na profile Taste of Prague nájdete veľa dobrého českého jedla a možno vám aj vyhladne. Odporúčam sledovať, najmä pred cestou do Prahy.

A čo Trip Advisor a podobné portály? Rozhodne ich nepovažujem za zlý zdroj a niekedy ich tiež používam. Avšak, treba si uvedomiť, že tu nájdete recenzie prevažne od turistov. Čo vás nie vždy môže zaviesť k tej tradičnej kuchyni a atmosfére, ktorú vy hľadáte. Pekný príklad je Bali. Keďže Bali patrí medzi top cestovateľské destinácie už niekoľko rokov, domáci sa snažia (alebo možno aj cudzinci, žijúci na Bali) prispôsobiť sa a tak tam vzniká veľa fotogenických kaviarní s lattéčkami všetkých farieb, amerických podnikov s hamburgermi a steakami a rôznych sushi barov. Ak ste však prišli Bali spoznať aj vďaka gastronómií, budete musieť hľadať niekde inde než na Trip Advisore. Ten vám totiž ponúkne miesta, ktoré sú najviac komentované, kde je najviac pridaných fotiek a recenzií a povedzme si pravdu, exkluzivný podnik s bazénom priamo na pláži ich bude mať asi viac než malé bistro, kde dostanete (famózne) Nasi Goreng podávané na banánovom liste za 2€.

Samozrejme ale treba pripomenúť, že každý cestujeme za niečím iným a naše predstavy o zážitku sa líšia. Preto Vám prajem, nech vám na cestách chutí a nech je jedlo pre vás vždy pozitívnym zážitkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *