4 tipy na svieže letné drinky

Mojou najväčšou vášňou pri cestovaní je spoznávanie miestnej kuchyne. Rada ochutnávam jedlá typické pre danú krajinu a niektoré sa potom snažím vyskúšať aj doma. Čo sa ale týka drinkov, tak mám svojich favoritov a málokedy sa rozhodnem experimentovať. Nemám rada tie presladené kombinácie farebných likérov a preto často radšej volím horkastý Aperol alebo svieže Mojito.

V minulosti som ale mala možnosť vyskúšať nejaké špecialitky. Napríklad pravé šampanské v oblasti Champagne alebo poriadnu americkú Bloody Mary. V Amerike sme si pravidelne pripravovali Jello shots a mám za sebou aj poctivý Oyster shot s vodkou (prvý a hádam aj posledný krát).

No a keďže máme leto za rohom, rozhodla som sa pre vás spísať pár receptov na drinky, ktoré mám v poslednej dobe v obľube. Nie sú to úplne bežné nápoje, ktorá nájdete v našich reštauráciach, no sú natoľko jednoduché, že si ich môžete pripraviť aj doma. Tak poďme na to!

Mimosa

Začneme veľmi pozvoľna a na úvod si pripravíme Mimosu. Tento drink je ako stvorený na letnú párty alebo pre neočakávanú návštevu. Je totiž veľmi pravdepodobné, že aj keď nie ste dopredu pripravený, ingrediencie na Mimosu doma máte.

 • 100 ml šumivé víno / šampanské / Prosecco
 • 100 ml čerstvá pomarančová šťava / pomarančový džús

Mimosa sa podáva v pohároch na šampanské a často ju môžete nájsť v nápojovom lístku počas brunch time v niektorých hoteloch a reštauráciach. Pomer sa väčšinou mieša pol na pol, no každý podľa svojej preferencie. Myslím, že pridaním jednej alebo druhej ingrediencie o trochu viac nemôže drinku nijak uškodiť.

*brunch time je čas medzi raňajkami a obedom, breakfast + lunch = brunch

Jahodové daiquiri

Daiquiri je môj obľúbený dovolenkový drink. Celý recept pozostáva z rozmixovaného ovocia s ľadovou drťou a bielym rumom. Osobne som sa stretla zatiaľ len s jahodovou a mangovou príchuťou, no na internete som našla aj limetkovú alebo malinovú. Daiquiri sa zvykne podávať vo veľkých 4dcl pohároch so slamkou ale videla som ho už aj v pohároch typických pre Margaritu. Doma som ho ešte neskúšala ale podľa tohto receptu by sa vám mohol podariť.

LINK

Základom pre dobré Daiquiri je mať výkonný mixér, ktorý dokáže bez problémov rozdrtiť ľad. Zvyšok už hravo zvládne každý 😉

Španielská Sangria

Sangria je záležitosť Pyrenejského polostrova. Svoj názov dostala podľa španielskeho slova sangre = krv, a už môžete tušiť, že hlavnou ingredienciou je červené víno. Sangria je taká letná verzia vianočného punču, akurát namiesto hrnca vložíme pripravenú zmes na pár hodín do chladničky. Od roku 2014 sa nápoj s menom Sangria môže podávať len v Španielsku a Portugalsku, odkiaľ pochádza.

 • fľaša suchého červeného vína
 • 1 poldeci brandy / rum
 • 1 dcl pomarančový džús / pomarančová šťava (voliteľné)
 • hnedý cukor / javorový sirup
 • 2 jablká (nakrájané na kocky)
 • 1 pomaranč (nakrájaný na plátky)
 • celá škorica
 • iné ovocie (voliteľné) – jahody, bobuľové ovocie, broskyne, citróny, limetky

Podľa surovín môžete vidieť, že je Sangria naozaj letná verzia vianočného punču. Keď v zime varím punč, pripravujem ho veľmi intuitívne a tak by som sa riadila aj pri Sangrií. Základom je červené víno, ktoré keď sa „vyluhuje“ s ovocím, dostane parádny letný nádych. S brandy pracujem veľmi opatrne, nech neprebije chuť červeného vína a tak ho pridávam radšej po poldecákoch. Na internete som našla dva postupy ako pripraviť Sangriu.

 1. Všetky ingrediencie vložiť do džbánu, poriadne premiešať, prikryť potravinovou fóliou a nechať v chladničke aspoň hodinu.
 2. Nasypať do džbánu ovocie s cukrom, škoricou a brandy. Ovocie jemne „popučiť“ nech pustí šťavu a zmieša sa s brandy a cukrom. Následne zaliať vínom a pomarančovým džúsom, poriadne premiešať, prikryť potravinovou fóliou a nechať v chladničke aspoň hodinu.

Sangria je skvelá v tom, že si ju viete vo všetkom prispôsobiť a ak vám aj „ujde ruka“ s niektorou ingredienciou, vždy to viete doladiť. Viac vína, viac rumu, menej ovocia, každý ako mu chutí. Tak na zdravie!

Espresso tonic

Niektoré kombinácie veruže znejú na prvé počutie nekombinovateľne, to však ale neznamená, že musia chutiť zle. Pamätám si, prvýkrát som si espresso s tonicom objednávala čisto ako experiment. Dokonca to bolo v bare, kde tento drink nemali ani v ponuke, no barman sa s tým super popasoval. Kombinácia espressa s tonicom ma príjemne prekvapila a myslím, že je to skvelá voľba, ak chcete vyskúšať niečo nové a trošku si zaexperimentovať.

 • 1 shot espressa
 • 300 ml tonicu
 • tenký plátok citrónu
 • ľad

Bokom si pripravíme malé espresso a necháme ho vychladnúť. Do pohára, kde budeme nápoj pripravovať nasypeme ľad a zalejeme ho tonicom. Vychladenú kávu následne pomaly vlievame pri kraji do pohára s tonicom, aby sa nám urobil dvojfarebný efekt. Na záver pridáme plátok citrónu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *